Google

neděle 4. listopadu 2007

Rvačka na staré vesnické svatbě.

1.července 1798 se ve Štěpánovicích (u Třeboně) konala svatba sedláka Padrty, která se změnila v bitvu mezi svatebčany a vojáky.

Převraty ve Francii na konci 18. století znervóznily panovníky a uvedly do pohybu armády v celé Evropě. Vojáci se přesunovali od města k městu, od vesnice k vesnici. Jak při tom obveselovali civilní obyvatelstvo, lze si představit podle následující události ve Štepánovicích, o které se v archivu zachovala zpráva.

Svatebčané se v hospodě U Kosařů docela dobře bavili až doby, než v obci zastavilo několik vozů českobudějovické vozatajské divize, které se stěhovaly do Třeboně. Vojáci, převážně Němci, se nahrnuli do hospody a začali hned vytáčet svatebčanky. Jejich představený kaprál Fischer se o tanec nezajímal, raději vsedě sledoval rej, přičemž si pohodlně natáhl nohy. Kdo z vesničanů mu o ně zakopl, toho přetáhl jakousi holí.

Zábava pokračovala až do chvíle, kdy si před kapelou jeden ze štuknechtů poručil zahrát nějakou německou píseň. Nastalo dohadování s kapelníkem. Jeden svatebčan, nějaký podruh Viktora, na kapelníka volal, aby hrál jen svatebčanům, kteří si hudbu objednali.

V tom okamžiku se na Viktoru vrhl kaprál Fischer a křičel, že se od něho zabít nenechá. Napadený mu to začal vyvracet, že nic takového neřekl, přičemž si spletl hodnost a nešťastně ho oslovil „pane frajtr“. Tím samozřejmě přilil olej do ohně, protože uražený Fischer začal Viktoru řezat holí. Napadenému přišla na pomoc manželka a několik svatebčanů. Začala mela do které se přidali ostatní štuknechti, kteří rozlámali židle a nohami bili svatebčany hlava nehlava.

Hospodský na nic už nečekal a poslal pro rychtáře. Rychtář Vondrat se do hospody hned vydal, přičemž si vzal sebou ještě konšela Urbana. Přidal se ještě ohrazenecký rychtář Bumba, který ve Štěpánovicích náhodou dlel. Rychtář vyzval vojáky, jimž se předtím podařilo vyhnat svatebčany z hospody na dvůr, aby odešli spát. Štuknechtům se však vybojované pole vyklidit nechtělo. Kaprál Fischer se hned začal na rychtáře sápat. Když mu konšel Urban v tom bránil, dostal od jiného štuknechta ránu na oko, až upadl na zem.

Znovu mezi vojáky a svatebčany vzplál boj, jenž vrcholil ve chvíli, kdy se do něho naplno zapojil i výbojný kaprál Fischer. Nebil se skoro vůbec, protože hned dostal ránu do hlavy - asi kamenem - až mu krev proudem vytryskla. Zkrvavený desátník začal nejsprostějšími výrazy nadávat rychtáři, pak vytáhl šavli a začal kolem sebe sekat. To bylo i na rychtáře příliš, protože si kaprála podal, šavli mu vytrhl a obě ruce svázal. Rázem byl klid. Potom mohla raněnému být rána vymyta.

Rychtář druhý den poslal hlášení o události na velitelství budějovické divize a rovněž na vrchnostenský úřad do Třeboně. Incidentem se zřejmě nikdo vážně nezabýval. (SK)

Žádné komentáře:

Okomentovat