Google

pátek 15. května 2009

Ani Zápotocký na funkcionáře JZD nestačil.

Zdeněk Kaucký patřil na počátku šedesátých letech k nejvýraznějším postavám českobudějovického hokeje. Předtím však jako potomek sedláka musel podstoupit boj s funkcionáři JZD a MNV, kteří rozhodli, že se neodstěhuje a bude pracovat v JZD.

Kolektivizace to byla smršť, která nešetřila nikoho. Nebyly to jen vybrané soudní procesy, které jsou dnes medii často zveličovány, ohromná moc se dostala do rukou vesnických funkcionářů KSČ, MNV a JZD, kteří ve jménu třídního boje nejen mohli porušovat základní lidská práva, ale mohli i trestat a rozhodovat o bytí a nebytí obyvatel. JZD v Jincích na Příbramsku rozhodlo, že Zdeňka Kauckého ze zemědělské půdy nikam nepustí. Nepomohly žádné urgence a žádosti - až do prezidentské kanceláře, nevolník Kaucký, nadaný hokejista, se po vojně musel z Českých Budějovic, kde se oženil, vrátit domů.

Naštěstí se ozval pražský hokejový klub Motorlet, který Kauckému umožnil u hokeje zůstat. Ve dne těžce pracoval v JZD, večer cestoval na pražskou Štvanici na trénink, domů do Jinců se vracíval k půlnoci. Funkcionáři Motorletu ho dokázali různými fígly alespoň dostat z JZD do státního statku, odkud už cesta do prvoligových Českých Budějovic byla snazší. Podmínkou uvolnění ze zemědělství bylo, že za sebe sežene náhradu. Podal si inzerát a ozval se sedlák z Kolínska, jehož násilím vystěhovali. "Vzal to za mne," říká Kaucký, "a mateřské JZD běsnilo a vyhrožovalo vším možným...“

Ve vrcholovém hokeji působil do roku 1963. V mládí se naučil těžce fyzicky pracovat v zemědělství, proto ani na ledě nebyl elegantním technikem, byl hráčem do nepohody, dříčem, houževnatým dělníkem.

Přestože v mládí měl se zemědělstvím velké problémy, nedokázal ho nikdy zcela opustit. Jako prvoligový hokejista dálkově studoval čtyřdvorskou pětiletou střední zemědělskou školu (Na Sádkách), kterou dokončil v roce 1963. Po odchodu z vrcholového hokeje vystudoval ještě Vysokou školu zemědělskou - v roce 1968. Včera (14.5.2009) Zdeněk Kaucký oslavil osmdesátku.

Žádné komentáře:

Okomentovat