Google

pondělí 2. června 2008

Solidarita evropských zemědělců.

V zemědělství na západ od Šumavy to vře, sedláci-producenti mléka předvádějí, jak se má bojovat o existenci i prosperitu. Požadavky vůči mlékárnám jsou jasné, letos vyplácet za mléko minimálně 40 centů (10 Kč), za kolik bude mléko v obchodě, sedláky nezajímá.

Východní Evropa nechápavě přihlíží; cože se to tam děje? Hlas lidu, tedy i zemědělců, zní: "Vždyť je v obchodech mléka dost, tak důvod ke stávce není." Čert vem nějaké německé mléko, Čechy přece zajímá Čunek a radar. Vypadá to, jako by i čeští zemědělci strčili hlavy do písku a nic nechtěli vidět ani slyšet, jako by čekali, až jim nějaký vykrmený boss dá pokyn shora, kdy si mají mají jet do Prahy na nákupy. A taky pískat před ministerstvem.

Prezident agrární komory sice si udělal výlet do Německa, ale zřejmě českým velkochovatelům mléčného skotu radit nebude, aby mléko lili do kanálů. Ti by asi neposlechli: "malé peníze za mléko jsou také peníze, lepší něco než nic!" Český měšťanský pravolevý pragmatizmus, lidově řečeno "vyčúranost", opět bude slavit úspěch. Když zápaďáci něco pro nás vybojují, bude dobře! Když ne, tak také! Nějaká koruna se vždy ve státním rozpočtu najde, aby zemědělská velkovýroba a zásobování potravinami nepadly.

ASZ, více ideologický než odborný protějšek Agrární komory, také už týden ke stávce německých sedláků mlčí. Euroskeptizmus nejsilnější vládnoucí strany patrně nedovoluje představitelům soukromých zemědělců, aby je cizina se svou "zrádnou" sociální politikou zatáhla do nějaké celoevropské akce, nebo dokonce chtěla vyvětrat poctivý český smrádek.

Naopak Švýcarští sedláci už týden o ceně mléka jednají a k mezinárodní stávce producentů mléka se chtějí připojit, ačkoli země není v Unii. Dali mlékárnám ultimatum do pondělí. Představitelé SMP (Schweizen Milchproducenten) očekávají od čtyřech největších mlékáren, že 2.června 2008 večer slíbí zvýšení ceny nakupovaného mléka. Když mlékárny požadavky nesplní, vyhlásí SMP solidární stávku. Výsledky jednání a další postup SMP oznámí v pondělí večer.

Ovšem sedláci v některých kantonech (např.Bern), kteří jsou v jiných svazech, podporují stávkující německé sedláky už nyní. Nedná se jen o drobné producenty, v čele boje o cenu mléka jsou závody produkující 500 až 1.000 litrů mléka denně.(Jiří Krž,1.6.2008)

Žádné komentáře:

Okomentovat