Google

pondělí 2. června 2008

Má pravdu Boelová, nebo Vašák?

Obrácení proudu potravin mezi Čínou a ostatním světem předpovídá přední český zemědělský odborník profesor Jan Vašák z České zemědělské univerzity v Praze.

"V Číně jsou už nyní ohromné problémy s vodou, což se brzy projeví snížením produkce zemědělských plodin. Mělo by být v našem zájmu využít naše možnosti a podmínky, které k výrobě potravin máme," říká Vašák.

Vašák je známým propagátorem industrializace zemědělství, proto intenzivně kritizuje Evropskou unii za podporu malých zemědělských podniků. Považuje to za návrat do 19. století.

"České zemědělství je nejkoncentrovanější v EU. Tato rarita nás předurčuje pěstovat ve velkém speciální plodiny, které můžeme uplatnit na světových trzích. Perspektivní komoditou je jarní ječmen. Sladovny žádají jednu odrůdu, ucelenou partii, která reaguje jednotně. Právě takový ječmen mohou naši zemědělci nabídnout," tvrdí Vašák.

Speciálních plodin, které mohou výrazně ovlivnit ekonomiku našeho zemědělství je více. Například mák. V současnosti se pěstuje na třech rocentech půdy a Česká republika je jeho největším producentem na světě.

"Mák byl v minulém roce nejziskovější plodinou. Při sklizni jedné tuny z hektaru, což je u nás průměrný výnos, dosahujeme dvakrát větší tržby než při prodeji ozimé pšenice nebo řepky. Přitom náklady na mák jsou menší než u řepky," vysvětlil Vašák.

Jan Vašák nechápe, proč je na Slovensku pěstování maku omezováno legislativou (pozn.omamné látky?). Mák by i na Slovensku mohl být náhradou za cukrovou řepu, jejíž pěstování muselo být i na Slovensku silně omezeno.
(Zdroj: Roľnícke noviny, 30. 5. 2008)

Žádné komentáře:

Okomentovat