Česku se ekonomicky daří, ale výdaje na zdravotnictví jsou pod evropským průměrem. Našich necelých sedm procent HDP není totéž jako stejné číslo v Rakousku či Německu.
Množstvím peněz ve zdravotnictví se ve svém článku zabývá europoslankyně Zuzana Roithová: Ačkoli používáme stejně drahé technologie a léky jako sousedé, přijde péče u nás jen na 850, zatímco v Nizozemsku na 3750 eur ročně na obyvatele. Šetří se na údržbě a platech – zejména sester. Mnoho nemocnic sice bude modernizováno díky evropským fondům, to však trend nezmění. Všechny zdravotní systémy v Evropě jsou založeny na principu solidarity zdravých s nemocnými – výdaje rostou tím rychleji, čím je účinnější medicína, a prodlužuje se délka života.
Naše zdravotnictví je však výjimečné tím, co vše se platí z veřejných peněz. Chybí zákon umožňující komerční připojištění, máme nejvíce regulovaný (na úrovni poskytovatelů), ale současně nejméně motivující (na úrovni pacientů) systém financování zdravotní péče.
Navíc úhrady péče jsou netransparentní a cenově nevyvážené, a proto jsou některé obory mnoho let výdělečné a jiné prodělečné. I kvůli tomu soukromé nemocnice některá oddělení omezily, zatímco ostatní se dostávají do dluhů – čas od času je stát oddluží bez ohledu na to, jak se na dluzích podílí špatné řízení. Více:
neděle 20. července 2008
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat