Google

sobota 27. prosince 2008

Cena mléka má klesat ještě půl roku.

Začátek zotavování evropského mléčného trhu je očekáván v polovině roku 2009. Tedy v době, kdy bude končit české předsednictví v EU.

Podle prognózy bonnské Centrály pro trh a ceny (ZMP) budou v několika příštích měsících ceny mléka ještě klesat, k obratu by mělo dojít v polovině roku 2009. K návratu ceny mléka na původní stav by mělo dojít až na konci roku 2009.

Na trhu s mlékem došlo také k situaci, že zemědělce více než ceny mléka zajímaly prodejní kvóty. Koncem roku v Německu došlo k útlumu výroby mléka, takže se očekává vzestup produkce. Je předpoklad, že stoupne poptávka po mléčných výrobcích, protože pro spotřebitele je také důležité porovnání ceny pravých mléčných výrobků s jejich náhražkami. Jestliže cena másla bude tak jako v minulosti nižší než cena margarinu, je jisté, že spotřebitel dá přednost máslu.

Vývoj mléčného trhu v roce 2008 byla reakce na prudké zvýšení ceny mléka v roce 2007. To se odrazilo v celosvětově zvýšené výrobě mléka, přičemž spotřebitelé, ovlivněni přicházející hospodářskou krizí, silně nákup mléčných výrobků omezovali.(F.Novotný, 26.12.2008)

Žádné komentáře:

Okomentovat