Google

úterý 6. ledna 2009

Normy EU na vzhled ovoce a zeleniny se změní.

Evropská legislativa doposud má požadavky na pravidelnost tvarů 36 druhů ovoce a zeleniny prodávaných jako třída 1 (třída 2 lze použít jen pro zpracování).

Na návrh Komise z počátku r. 2008 mají být požadavky u 26 druhů zmírněny. Jedná se o: artyčoky, chřest, lilek, fazole, růžičkovou kapustu, karotku, květák, cukety, okurky, pěstované houby, česnek, hlávkové zelí, pór, cibuli, hrášek, celer, špenát, salátovou čekanku, meruňky, avokádo, třešně, švestky, melouny a vodní melouny lískové a vlašské ořechy ve skořápce. U zbývajících 10 druhů, které však znamenají 75 % hodnoty evropského trhu s ovocem a zeleninou (jablka, citrusy, kivi, broskve, nektarinky, hrušky, jahody, hrozny, salát, rajčata a papriky), požadavky na kvalitu třídy 1 zůstanou, ale nevyhovující produkty bude možno prodávat jako třídu 2.

Při hlasování v řídícím výboru EU v listopadu 2008 bylo 16 členských zemí pro zrušení požadavků, 9 proti a 2 se zdržely. Znamená to, že návrh Komise byl odhlasován kvalifikovanou většinou.

Tato záležitost by měla být v kompetenci obchodníků a výběr zboží by měl být ponechán na zákazníkovi. Zvláště v současné ekonomické situaci by produkty neměly být likvidovány jen proto, že jsou trochu křivé. Nelze zatracovat např. drobná jablka, která jsou velmi vhodná pro malé děti.
Změna má začít platit od 1. 7. 2009. (Zdroj: Agris,5.1.2009)

Žádné komentáře:

Okomentovat