Google

pátek 2. ledna 2009

Ostře sledované předsednictví začalo.

Zahraniční média si v souvislosti s nadcházejícím předsednictvím všímají především vystupování českého prezidenta Václava Klause a jeho postojů, které jdou jak proti názoru drtivé většiny Evropanů, tak proti samotné české vládě, kterou vede Klausem založená ODS.

Český premiér Mirek Topolánek označil posedlost západních médií Klausem za „obsedantní“, že vnímají více formu než obsah. Premiér je přesvědčen, že v praktické politice nebude Klausovo vystupování působit „žádné vážné problémy“.

BBC si všímá v článku nazvaném „Předsedou EU se stává euroskeptik“toho, že zatímco většina státníků se na předsednictví těší jako na příležitost k posílení mezinárodní prestiže, Klaus tuto roli chápe jako příležitost k prezentaci svých názorů, které ovšem ostatní Evropané neuslyší příliš rádi.

Také díky sporům Václava Klause s premiérem Mirkem Topolánkem není pravděpodobné, že by se Česká republika byla schopná napodobit francouzské předsednictví, které bylo považováno za jedno z nejlepších v historii.

Rakouský der Standard doufá, že Češi nebudou předsednictví brát jako "Riesentheater", a upozorňuje na balkánské problémy, které v následujícím půlroku bude nutno také řešit: Slovinsko blokuje vstup Chorvatska do EU, Chorvatsko se zase staví proti vstupu Srbska atd. Balkán je pořád sud střelného prachu, který může od jakékoli malé jiskry vybouchnout.

Analytici uvádějí, že se Klaus může pro české předsednictví stát vážným problémem a to i přesto, že jsou jeho pravomoci značně omezené. Nebezpečím pro české předsednictví je Klausův nacionalistický populizmus, a tím zhoubný vliv na českou společnost, a také skutečnost, že nerespektuje zaběhlé diplomatické normy. Klaus se zesměšňováním globálního oteplováním a šířením demagogie o tom, že Evropská unie by neměla být ničím jiným než společenstvím států s tržním hospodářstvím, jako bylo EHS v šedesátých letech, snaží českou společnost rozdělit a rozvrátit.
(jiří Krž,2.1.2009)

Žádné komentáře:

Okomentovat