Jméno českého Němce Wenzela Jaksche většině současníků pravděpodobně nic neříká. Poválečné generaci toto jméno může mlhavě připomenout nejkritičtější leta "studené války", kdy na západ od Šumavy byli všichni nepřátelé, revanšisti a imperialisti.
Když 19. listopadu 1966 při dopravní nehodě Wenzel Jaksch ve věku 70 let zahynul, přišla československá komunistická propaganda o jeden z nejlépe viditelných terčů, nejlépe viditelných nepřátel. Jaksch byl nepřítelem, kterého čeští stalinisté moc dobře znali jako prvorepublikového sociálně-demokratického antifašistu. Marxisté nikdy nesnášeli levicové konkurenty, po uchopení moci je likvidovali v první řadě. Nikdy nedokázali zapomenout Stalinův příkaz z dvacátých let: bojovat se sociálními demokraty na život a na smrt.
Kaple v Dolní Stropnici |
Jako čtrnáctiletý zednický učeň se v roce 1910 dostal do noblesní Vídně, která v té době poskytovala obživu nejen dělníkům a služkám z Čech, ale nacházeli v ní také azyl umělci, vědci a političtí snílkové z celé Evropy. V době, kdy se ve Vídni mladý Wenzel Jaksch setkával s umírněným programem rakouských sociálních demokratů, byla tam politickou energií nabíjena celá řada lidí, kteří později vstoupili do dějin, od Gottwalda, přes Trockého, až po Hitlera. (pokračování)
Žádné komentáře:
Okomentovat