Atentát na Johna F. Kennedyho, pětatřicátého prezidenta USA, je i po čtyřiačtyřiceti letech opředen záhadami, nevysvětlitelnými okolnostmi a samozřejmě i mýty a konspiračními teoriemi. Vražda populárního politika skončila ve ztracenu, obžalován nebyl nikdo.
Údajný Kennedyho vrah, čtyřiadvacetiletý Lee Harvey Oswald, byl zatčen nedlouho po atentátu 22.11.1963. Souzen však nikdy nebyl. O dva dny později, kdy byl převážen do speciálně střežené věznice, byl zastřelen majitelem dallaského nočního klubu Jackem Rubym, jenž brzy po zatčení zemřel na rakovinu.
Vyšetřovací komise, kterou v prosinci 1963 ustavil Kennedyho nástupce Lyndon Johnson, dospěla k závěru, že Oswald byl jediným střelcem a že jednal na vlastní pěst. V roce 1977 ustavila Sněmovna reprezentantů zvláštní komisi, která měla za úkol případ znovu prošetřit. V roce 1979, po dvou letech vyšetřování, mluvila komise o více střelcích a o možnosti širšího spiknutí proti Kennedymu.
Důkazy však dodnes zůstávají rozporuplné. Nejasný zůstává například "čtvrtý" výstřel, který zaznamenala část svědků z opačné strany, než střílel Oswald. Překážkou ve vyšetřování byly také některé chybějící údaje o pitvě. Proto se stále mnoho lidí přiklání k názoru, že Kennedy se stal obětí tajemného spiknutí.
Nejčastěji se hovořilo o mafii nebo o kubánských emigrantech z Miami, kteří se na Kennedyho zlobili, že jim nepomohl při proticastrovské operaci v Zátoce sviní. Rovněž se spekulovalo o pomstě amerických zbrojařských firem, které poškodilo ukončení operací proti Kubě a které se obávaly stažení vojenských poradců z jižního Vietnamu.
Spekulace o mafiích nejdůvěruhodněji vyvracejí experti v oboru akustiky v Sommerville ve státě Massachusetts. Přesto jako všechny atentáty na významné osobnosti bude i atentát na Kennedyho předmětem dohadů navždy. (foto:i MSNBC News)
pátek 23. listopadu 2007
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat