Google

neděle 25. listopadu 2007

Alžběta II., královna z boží milosti.Před několika dny většina médií oznámila "diamantovou" svatbu britské královny Alžběty II. a prince Philipa, vévody z Edinbergu. Od svatby jedné z nejznámějších žen na světě už uplynulo šedesát let. Je současná britská královna stejná, jako byly královny v pohádkách? Jaké jsou představy lidí, kteří vyrostli v jiných státních zřízeních?

Elisabeth Alexandra Mary, Její královská výsost Alžběta II., z boží milosti královna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a dalších držav a území, hlava Společenství a obhájkyně víry, se v roce 1926 narodila jako nejstarší dcera krále Jiřího VI. a královny Alžběty, rozené lady Bowesové-Lyonové. Podle dvorního protokolu nebyla po narození určena k panování.
Život se jí změnil v deseti letech, když její strýc Eduard VIII. se kvůli svatbě s dvakrát rozvedenou Američenkou Wallis Simpsnovou vzdal trůnu a místo něho se králem stal Alžbětin otec Jiří VII. Od té doby byla vychovávána tak, aby si vypěstovala vlastnosti hodné králů: sebekontrolu, důstojnost, odpovědnost a smysl pro vůli lidu. V roce 1952 byla za lesku klenotů, při posvátné úctě Britů, korunována na britskou královnu Alžbětu II.
Po pětapadesáti letech jejího panování jí poddaní těžko mohou vytknout chybný krok. V popularitě ji předstihla jen její matka. V průzkumech veřejného mínění trvale převládá názor; pokud bude usmívající Alžběta II. na trůně, nebude monarchie ohrožena.
Alžběta II. jako historicky první britský panovník je stále v úzkém kontaktu s britskou vládou, perfektně zná všechny problémy země, na všechny státní návštěvy je vždy tak pečlivě připravena, že může být vzorem pro všechny státníky.
Jediným stínem Alžběty II., která je neustále v hledáčcích medií, jsou její čtyři děti, jejichž nevydařené partnerské vztahy byly doprovázeny obrovským hřmotem bulvárního tisku, jež se nevybíravými útoky snaží monarchii zdiskreditovat. Někteří kritici tvrdí, že dala přednost panovnickým povinnostem před svou rodinou.
Nejdéle panující britskou královnou byla Viktorie, jež 64 let vládla 40 milionům obyvatel Velké Britanie a Severního Irska a půl miliardě obyvatel britských dominií, kolonií a různých chráněných území.
Od smrti Viktorie v roce 1901 do dneška se však velice změnilo uspořádání světa, změnil se vliv Velké Britanie, která přestala být koloniální velmocí. Změnily se i povinnosti britské královny. Zmizela mnohá tabu, jež život královské rodiny doprovázela. Královna Alžběta II. prolomila odvěké tradice a sestoupila mezi lid, stala se daňovým poplatníkem, otevřela královské paláce turistům. Neztratila však majestát. Nadále je v celém světě milována miliony lidí, celému světu je nadále připomínaná na známkách, bankovkách i mincích.

Žádné komentáře:

Okomentovat