Experti vybrali 56 států, které dohromady jsou odpovědny za 90 procent emisí v životním prostředí. Protože mezi státy jsou rozdíly, jsou stanovována různá kritéria, podle kterých jsou sestavována pořadí. Jeden žebříček byl v minulých dnech zveřejněn. ČR není v této zprávě uvedena.
Překvapením je, že nejlépe nejsou hodnoceny jen vysoce vyvinuté státy jako Švédsko (1.místo), Německo (2.) a Island (3.), ale také méně vyspělé země mimoevropské jako Mexiko (4.), Indie (5.), Brazilie (8.). Zcela na konci je Rusko (50.), Austrálie (54.) a USA (55). Na posledním místě je Saudská Arábie.
Řazení v tomto žebříčku zemí není jen podle produkce CO2, ale podle třech následujících komponentů:
1) trend emisí (50 procent)
2) aktuální stav CO2 (30 procent)
3) klimatická politika státu (20 procent)
Od loňského roku se zásluhou promyšlené klimatické politiky vyhouplo Německo ze čtvrtého na druhé místo. Ze sta možných bodů jich získalo devadesát pět a jasně převyšuje deset největších producentů CO2. Čína a Velká Britanie dostaly méně než 80 bodů, USA mají méně než 5 bodů.
Zvláště alarmující je špatná politika deseti největších průmyslových zemí, které produkují víc jak 60 procent světových zplodin. Právě budoucí klimatická politika těchto zemí rozhodne o tom, kde bude hranice klimatických změn.
Německo se v hodnocení dostalo nahoru zásluhou razantního snížení emisí jako důsledku zhroucení východního bloku a zrušení mnoha východoněmeckých průmyslových podniků, které v Evropě patřily k největším škůdcům životního prostředí. Bez plošné deindustrializace na Východě po roce 1990 by nebylo možné do roku 2020 snížit emise na požadovaných 40 procent. (Katarina Fischerová)
sobota 8. prosince 2007
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat