Google

úterý 17. června 2008

Lidovky,dobro a zlo.

Lidové noviny ve svém vydání z 14. června 2008 pokračují v publikování primitivních, ideologicky handicapovaných blábolů, které neobsahují ani špetku tvůrčího, v pravém slova smyslu kritického či analytického koření. Natož aby z těchto ingrediencí přímo sestávaly.

Sloupek pana Neffa na titulní straně s názvem „Greenpeace jsou spojenci darebáckých států“ svým nadpisem i obsahem utvrzuje a ostře vymezuje degenerované myšlenkové stereotypy, které jsou konstrukčním „materiálem“ pocházejícím z doby dogmatického socialismu a které se úspěšně transformovaly podle ideologických klišé platných dnes.

Shrnutí ideologického ukotvení textu je následující:
Existuje na světě jakási strana dobra (nevyřčeno: USA) a strana zla (vyřčeno: darebácké státy); Strana dobra je hájena čistou pravdou a láskou, strana zla je vystavěna na odporné lži a nenávisti (nevyřčeno: USA přinášejí demokracii a svobodu, darebácké státy despocii a smrt); Strana dobra je opět (nevyřčeno: trvale) ohrožována stranou zla a musí se proto bránit; Chceme-li stát na straně dobra, jsme povinni se bránit také ; Jsou zde však síly, které podporují stranu zla (vyřčeno: jak bylo mnohokrát spolehlivě prokázáno) a ty je potřeba demaskovat


Demaskovat síly podporující stranu zla je jednoduché: všichni, kdo nestojí na straně dobra, jsou darebáci POSELSTVÍ: STŘEZME SE ZLA VE VŠECH JEHO FORMÁCH A BOJUJME NA STRANĚ DOBRA; UKAŽME PRAVOU TVÁŘ DOBRA A ZLA I TĚM, KDO TO NEVIDÍ!
Trochu to připomíná fantasy seriál Pán prstenů, má ale zobrazovat skutečnost. Děsivá představa.

LN poskytují zvláštní obraz hodný socioanalytického zkoumání. Jejich vrstevnatost, poměr jednotlivých složek a stanovení významu odráží stav současného diskurzu. A stav je takový, že veřejně je upřednostňováno intelektuální plebejství, ideologická demagogie tupých politicko mediálních textových prefabrikátů, záměrné omezování hranic diskurzu stereotypní banalitou, neustálé povyšování bigotního maloměšťáctví na roveň intelektuálně přijatelného. Naprosto klíčová je redakční strategie: veřejně a nahlas šířené bludy stojí na prvním místě, kdežto objektivizující průhledy do reality jsou izolovány jako intelektuální „deviace“ na vyhrazeném a specificky omezeném místě. (zdroj: BL)

Žádné komentáře:

Okomentovat