Google

čtvrtek 22. května 2008

Jedná se o miliardy, napětí v AK stoupá.

Předseda Svazu marginálních oblastí Milan Boleslav zřejmě ani ve snu nepředpokládal, že svým článkem o tom, jak Agrární komora hájí zájmy potravinářů na úkor zemědělců, vyvolá v sídle Agrární komory tak zuřivou reakci, jako by píchnul do vosího hnízda.

Kdyby pan Boleslav napsal svůj článek v jiné době, zřejmě by reakce prezidenta Agrární komory vůbec nepřišla, nebo by byla daleko mírnější.

V současnosti však se nejvíce jedná o něco jiného, o sladký dort, který ministr zemědělství Petr Gandalovič umíchal podle bruselského receptu a chystá se ho upect ve vládní peci. Dort ještě není upečen, natož vyzdoben, a už se nelíbí Agrární komoře ČR, která se zřejmě kvůli němu spojila s Potravinářskou komorou (mlsný jazyk M.Tomana neodolal lahodné nabídce). Tím dortem jsou finance po reformě zemědělské politiky.

Co se Agrární komoře nelíbí, že vrhá na všechny strany oheň a síru? Samozřejmě to, že se na namíchání dortu téměř nepodílela, a především to, že její tvrdé jádro bude moci zhltnout mnohem menší část, než předpokládalo. Reforma se jí nelíbí kvůli tomu, že prakticky vůbec neobsahuje věty o podpoře klasické zemědělské produkce nebo o strategii státu v oblasti výroby potravin. A to komora na veřejnosti vystupuje jako mluvčí jakoby zcela homogenního společenství všech zemědělských a potravinářských podnikatelů od Aše k Luhačovicím.

Musí to opravdu pro prezidenta AK Velebu být k vzteku, když v době starostí o tradiční velké dotace pro velké podniky, přijde nějaký Boleslav s klínem, který se pokusí zarazit mezi čerstvé spojence, mezi AK a PK. Navíc se v podobě Asociace soukromého zemědělství prosazuje další malý, ale politicky hodně obratný protivník, který dělá všechno proto, aby výroba dostatku kvalitních potravin byla levná, bez zbytečných dotací na produkci, a přitom byl zachován život ve vesnicích i v krajině.

Situace nebude lehká ani pro ministra Gandaloviče a celou vládu. K odpůrcům reformy se zřejmě připojí zěmědělské odbory, jak dnes oznámil jejich předák. Jedná se vlastně o negativní napodobeninu předlistopadových časů, kdy zaměstnavatelé i odboráři (ROH) chodili společně podporovat politiku komunistické vlády. Nyní jdou společně v jednom šiku proti vládě liberální. (Jiři Krž,21.5.2008)

Žádné komentáře:

Okomentovat