Československo po roce 1918 převzalo dopravní předpisy Rakouska-Uherska, kde se jezdilo vlevo. Tyto předpisy převzaly i další státy, které na území c.k.monarchie vznikly: Rakousko, Maďarsko a Jugoslávie. Mimo nich na kontinentě se jezdilo vlevo v Portugalsku a Lucembursku.
O sjednocení dopravy se jednalo poprvé v roce 1926 na pařížské konferenci. Vzorem pro zavedení jízdy vpravo měla být Francie. Vpravo se jezdilo i v Německu. V Československu se změna připravovala, stále však se objevovaly objektivní příčiny, proč to nešlo.
Teprve 11. listopadu 1938 se česko-slovenské národní shromáždění na své schůzi usneslo zavést jízdu vpravo od 1.května 1939. Všechno bylo jinak. Přišel rozpad státu a 15. března 1939 okupace českých zemí německými armádami. Hned první den okupace vydal velitel německé okupační armády Walther von Brauchitsch nařízení, že se na českém území bude jezdit vpravo - a od toho dne se jezdí vpravo. Slovensko se sice pokoušelo české země napodobit nařízením ze 17. března 1939, ale nadále se, až do konce roku 1941, jezdilo vlevo.
V současnosti se vlevo jezdí jen v evropských ostrovních státech: Ve Velké Británii, v Irsku, na Kypru a na Maltě.
Fotky ze socialistického Česka-Slovenska (např. Vítězný únor 1948, 1948 - 1989, ...)
OdpovědětVymazathttp://cssr.komsomol.cz/uvod.html