Google

pátek 24. října 2008

Slovensko vítá královnu AlžbětuII.

Včera před polednem přistálo na bratislavském letišti letadlo v s britskou královnou Alžbětou II. a jejím manželem princem Filipem. Velkobritská panovnice, která je hlavou šestnácti států, se po návštěvě Slovinska zastavila na dva dny na Slovensku.

Královnu Alžbětu II. přivítal prezident Ivan Gašparovič. Po procházce ulicemi Staré Bratislavy se britská panovnice setkala s předsedou parlamentu Pavlom Paškem, premiérem Robertem Ficem a ministrem zahraničí Jánem Kubišem. Slováci si této návštěvy velice váží, vnímají jí jako jednu z nejvýznamnějších událostí v historii země.

Bylo tenkrát, na začátku roku 1993, v českých krajích smutno, když se éterem nesla ta teskná a typicky česky ironická píseň "Sbohom Slovensko, bude ti líp, máš velké Tatry, my malý Říp..." Slovensko se tehdy stalo samostatným státem, byla vytyčena státní hranice, budovaly se celnice. Jedni Slovensku předpovídali budoucnost Švýcarska Východu, jiní návrat do uherského středověku. Nesplnilo se jedno ani druhé, Slovensko je součástí spojené Evropy - jednou hvězdičkou na vlajce EU, jak si to v roce 1992 přál Ján Černogurský - a politicky, ekonomicky a kulturně se od českých zemí příliš neodlišuje. Určité rozdíly jsou následkem historického vývoje. Češi mají pragmatizmus, vychytralost a chrapounství, Slováci mají více smyslu pro poctivost, religiozitu, čest i noblesu, a také vytrvale trpí obavami o svou identitu.

Určitý strach z "Pragocentrizmu", především z peněz různé čistoty, nahromaděných v Praze, slovenské politiky hnal k rozdělení Československa. Už podvodná kupónová privatizace naznačovala, že slovenské podniky se mohou stát majetkem pražských fondů, které vysají aktiva, zbytek nechají na pospas státu. Co se má stát, se stalo, zvláště když se Klausovi a dalším pražským budovatelům tunelu do státních podniků slovenký odpor nehodil nehodil do privatizačního krámu. Ani samostatné Slovensko se nevyhnulo privatizaci a doprovodným kriminálním jevům. Po vstupu obou států do schengenského prostoru se mnohým lidem jeví rozdělení Československa jako zbytečné.

Královna Alžběta II.se v Bratislavě setkala s Nicholasem Wintonem, Angličanem, který zachránil stovky slovenských a českých dětí před zavlečením do koncentračních táborů, a ještě na Děvíně slavnostně otevřela Památník Železné opony. Dnes navštíví Vysoké Tatry. (jiří Krž,23.10.2008)

Žádné komentáře:

Okomentovat